En æra er forbi – Søren takker af som forstander

 In Branding, Frontpage

Han er den højskoleforstander i kongeriget, der lige nu har siddet allerlængst, men til september er det forbi. Efter mere end 27 år som forstander for Odder Højskole og mere end 35 år i højskoleverdenen stopper Søren Winther Larsen.

Søren erkender, at det nok bliver en smule underligt at vågne op i september uden at skulle synge, at dens himmel er så blå, men samtidig virker han meget afklaret omkring beslutningen. Han forklarer, at han er virkelig glad og stolt over at kunne aflevere en højskole, der aldrig har haft det bedre. ”Økonomien er ekstremt sund, eleverne strømmer til, og vores bygningsmasse er i topform. Det har altid været min drøm, at jeg kunne overlade tøjlerne til min efterfølger på et tidspunkt, hvor skolen stod helt skarpt. Det gør den nu, så det er et godt tidspunkt at gå på”, siger han og fremhæver, at der er fantastisk dygtige og erfarne medarbejdere på alle poster, og at overdragelsen sker helt uden nervøsitet for skolens fremtid.

Søren, der selv startede i elitesvømningens verden er heller ikke bleg for at kaste en sportsmetafor på banen: ”Modsat svømning er højskole en holdsport, og mine medarbejdere har selvfølgelig været markante medspillere i at skabe højskolens nuværende succes. Det er jeg slet ikke i tvivl om, at de også vil være fremover. Nu vil jeg følge skolen fra sidelinjen, og det er mit gæt, at den vil gå fra sejr til sejr”, siger han og påpeger, at Odder Højskole har en meget kompetent bestyrelse, som er vigtig for at sikre kontinuiteten og understøtte den kommende, nye forstander.

Og netop formanden for Odder Højskoles bestyrelse, Kresten Bjerre, beklager at Odder Højskole mister en central kulturbærer, men han er samtidig helt på linje med sin afgående forstanders optimisme. ”Vi har et stærkt værdigrundlag, en meget klar kultur og en tydelig og velbeskrevet forretningsstrategi for højskolen, som indebærer, at vi ved, hvad vi vil, og vi ved, hvor vi skal hen. Det er den absolut bedste forudsætning for at finde en ny forstander”, siger han.

Odder Højskole går nu i gang med at finde sin næste forstander, og det er planen, at vedkommende skal begynde den 1. august.

Kontakt os

Har du spørgsmål, eller ønsker du at høre mere om Odder Højskole?

X