Situationsrapport fra E08
19. september 2008
Så er den første temauge overstået, optagseleverne er ankommet, og der er nu 72 elever på Odder Højskole, der alle skal med til Prag søndag den 21. september.
E08 er kommet rigtig godt i gang på alle fagene i standardugerne, og under den aktuelle temauge har helt nye talenter udfoldet sig: Nogle har arbejdet uhyre koncentreret med Tai-Chi i salen, andre med ambitiøse videoinstallationer overalt på skolen og atter andre har kastet sig over fagene Arkitektur, Dynamisk psykologi eller Krop og kost.
Efter hjemkomsten fra Prag kan E08 se frem til endnu et par meget begivenhedsrige måneder. I horisonten venter nemlig en aften med filminstruktøren Jørgen Leth, elevforeningens uddeling af Den gyldne Grundtvig den 11. november og foredrag med professor i psykologi Henrik Høeg Olesen. Og så er der i øvrigt gangfesterne, fagcafeerne og rigtig meget andet godt.
Nu gælder det i første omgang Prag, der venter med Sort teater, white water rafting og dunkle slotte, der leverer kulisserne, når filmholdets medbragte manuskripter skal virkeliggøres. |
|
Nyhedsarkiv
Se vores spændende nyhedsarkiv.
|